Obecnie produkowane, jednorazowe odpady z tworzyw sztucznych stanowią poważne zagrożenie dla flory i fauny żyjącej na lądzie, w powietrzu i w morzach.
Ich recycling jest trudny – słomki plastikowe rozkładają się nawet przez 2 tysiące lat. Często trafiają do oceanów, gdzie są zjadane przez organizmy wodne, co prowadzi do ich zatrucia, przeważnie śmiertelnego.
Z tego powodu wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Tylko działając proekologicznie możemy chronić naszą planetę. Nasze produkty stanowią rozwiązanie wyżej wymienionych problemów. Są produktami wielorazowego użytku. Przypominamy że od roku 2021 na terenie UE zostaje wprowadzony zakaz używania plastikowych sztućców, kubków i talerzy.
„Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Wstępne porozumienie zawarte w sprawie projektu dyrektywy między Parlamentem Europejskim i Radą UE poparło 560 posłów. 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. Wprowadzone w najbliższych latach mają być także kary dla producentów oraz ramy czasowe, w których będą musieli dostosować się do nowych przepisów dot. produkcji.
Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.”